logo
Za艂atwianie spraw » Zarz膮dzanie Kryzysowe i Sprawy Wojskowe
Pob贸r do wojska
A R T Y K U 艁   A R C H I W A L N Y


Sprawy obywatelskie

Do zada艅 wykonywanych przez Wydzia艂 Organizacyjny i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego nale偶膮 m.in. sprawy zwi膮zane z:

1. wydawaniem zezwole艅 na przeprowadzenie zbi贸rek publicznych
2. organizacj膮 i przeprowadzeniem poboru

Bezpo艣redni nadz贸r nad pracami Wydzia艂u Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich sprawuje Naczelnik Wydzia艂u, mgr Ryszard Florek (pok. nr 138, II pi臋tro, nr tel. 35–92-110).

Osob膮 merytorycznie odpowiedzialn膮 za wykonywanie w/w zada艅 jest Inspektor, mgr Piotr Eichstaedt (pok. nr 143, II pi臋tro, nr tel. 35-92-108).


ad.2. Pob贸r do wojska:


Pob贸r do wojska organizowany jest ka偶dego roku, na zasadach i w terminie okre艣lonym w rozporz膮dzeniu Ministr贸w Spraw Wewn臋trznych i Administracji oraz Obrony Narodowej w sprawie przeprowadzenia poboru. Wy偶ej wymienione rozporz膮dzenie okre艣la kategori臋 os贸b, kt贸re maj膮 obowi膮zek stawi膰 si臋 do poboru w danym roku kalendarzowym.
Okre艣lenie zdolno艣ci poborowych do czynnej s艂u偶by wojskowej nale偶y do powiatowej komisji lekarskiej, natomiast do zakresu dzia艂ania powiatowej komisji poborowej nale偶y orzekanie o udzielaniu poborowym odrocze艅 zasadniczej s艂u偶by wojskowej ze wzgl臋du na konieczno艣膰 sprawowania bezpo艣redniej opieki nad cz艂onkiem rodziny.
Wszystkie sprawy zwi膮zane z przeprowadzeniem poboru do wojska uregulowane s膮 w ustawie z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowi膮zku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416 z p贸z. zm.) oraz w szczeg贸艂owych rozporz膮dzeniach.

1. Rejestracja przedpoborowych:
M臋偶czy藕ni, kt贸rzy w danym roku kalendarzowym ko艅cz膮 osiemna艣cie lat 偶ycia (przedpoborowi), s膮 obowi膮zani zg艂osi膰 si臋 do rejestracji w okre艣lonym terminie i miejscu.
Przedpoborowi, kt贸rzy nie dope艂nili obowi膮zku zg艂oszenia si臋 do rejestracji w okre艣lonym terminie i miejscu, s膮 obowi膮zani to uczyni膰 niezw艂ocznie po ustaniu przeszkody.
Rejestracj臋 przeprowadzaj膮 w贸jtowie lub burmistrzowie (prezydenci miast). Do rejestracji wzywa przedpoborowego w贸jt lub burmistrz (prezydent miasta).
W razie nie zg艂oszenia si臋 przedpoborowego do rejestracji bez uzasadnionej przyczyny, w贸jt lub burmistrz (prezydent miasta) nak艂ada grzywn臋 w celu przymuszenia albo zarz膮dza przymusowe doprowadzenie przez Policj臋 do urz臋du gminy, w trybie przepis贸w o post臋powaniu egzekucyjnym w administracji.

2. Pob贸r :

Art. 32. 1. M臋偶czy藕ni, kt贸rzy w danym roku kalendarzowym ko艅cz膮 dziewi臋tna艣cie lat 偶ycia (poborowi), s膮 obowi膮zani stawi膰 si臋 do poboru w okre艣lonym terminie i miejscu.
2. Rada Ministr贸w mo偶e w drodze rozporz膮dzenia wprowadzi膰 obowi膮zek stawienia si臋 do poboru m臋偶czyzn, kt贸rzy w danym roku kalendarzowym ko艅cz膮 osiemna艣cie lat 偶ycia.
3. Do poboru mog膮 si臋 stawi膰 r贸wnie偶 ochotnicy, kt贸rzy uko艅czyli siedemna艣cie lat 偶ycia.
4. Poborowi, kt贸rzy nie dope艂nili obowi膮zku stawienia si臋 do poboru w okre艣lonym terminie i miejscu, s膮 obowi膮zani to uczyni膰 niezw艂ocznie po ustaniu przeszkody.
5. Do stawienia si臋 przed komisj膮 poborow膮 wzywa poborowego w贸jt lub burmistrz (prezydent miasta).
6. W razie niestawienia si臋 poborowego do poboru bez uzasadnionej przyczyny, w贸jt lub burmistrz (prezydent miasta) na wniosek przewodnicz膮cego komisji poborowej nak艂ada grzywn臋 w celu przymuszenia albo zarz膮dza przymusowe doprowadzenie przez Policj臋 do komisji poborowej, w trybie przepis贸w o post臋powaniu egzekucyjnym w administracji.

7. Obowi膮zek stawienia si臋 do poboru trwa do ko艅ca roku kalendarzowego, w kt贸rym poborowy ko艅czy dwadzie艣cia cztery lata 偶ycia.
Art. 33. 1. Poborowi stawiaj膮 si臋 przed powiatow膮 komisj膮 poborow膮 w艂a艣ciw膮 ze wzgl臋du na miejsce ich pobytu sta艂ego. Poborowi zameldowani na pobyt czasowy trwaj膮cy ponad 2 miesi膮ce stawiaj膮 si臋 przed komisj膮 poborow膮 w艂a艣ciw膮 ze wzgl臋du na miejsce tego pobytu.
2. Poborowi, kt贸rzy w okresie od dnia og艂oszenia do dnia rozpocz臋cia poboru zmienili miejsce pobytu sta艂ego lub pobytu czasowego trwaj膮cego ponad 2 miesi膮ce, zg艂aszaj膮 si臋 do w贸jta lub burmistrza (prezydenta miasta) w艂a艣ciwego ze wzgl臋du na ich nowe miejsce pobytu sta艂ego lub pobytu czasowego trwaj膮cego ponad 2 miesi膮ce. W贸jt lub burmistrz (prezydent miasta) wyznacza im miejsce i termin stawienia si臋 do poboru.
3. Poborowi, kt贸rzy po rozpocz臋ciu poboru na danym terenie zamierzaj膮 zmieni膰 miejsce pobytu sta艂ego lub pobytu czasowego trwaj膮cego r贸wnie偶 do dw贸ch miesi臋cy, stawiaj膮 si臋 do poboru przed opuszczeniem miejsca dotychczasowego pobytu.
4. Przepisy ust. 1-3 stosuje si臋 r贸wnie偶 do ochotnik贸w.
Art. 34. M臋偶czy藕ni, kt贸rzy z jakichkolwiek powod贸w nie stawili si臋 do poboru do ko艅ca roku kalendarzowego, w kt贸rym uko艅czyli dwadzie艣cia cztery lata 偶ycia, s膮 obowi膮zani zg艂osi膰 si臋 do wojskowej komendy uzupe艂nie艅 w艂a艣ciwej ze wzgl臋du na ich miejsce pobytu sta艂ego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwaj膮cego ponad dwa miesi膮ce w celu uregulowania stosunku do powszechnego obowi膮zku obrony. Obowi膮zek ten trwa do czasu uko艅czenia sze艣膰dziesi臋ciu lat 偶ycia.

Poborowy zg艂aszaj膮cy si臋 do poboru:

1) po raz pierwszy - przedstawia powiatowej komisji lekarskiej:
a) dow贸d osobisty, a w uzasadnionych przypadkach - inny dokument pozwalaj膮cy na ustalenie to偶samo艣ci,
b) posiadane dokumenty lekarskie dotycz膮ce stanu zdrowia,
c) w przypadku ma艂oletniego ochotnika - o艣wiadczenie rodzic贸w (opiekun贸w) o nie zg艂aszaniu sprzeciwu co do odbycia przez niego s艂u偶by wojskowej;

2) przed komisj臋 lekarsk膮 kolejny raz - przedstawia tej komisji dow贸d osobisty i ksi膮偶eczk臋 wojskow膮 oraz dokumenty lekarskie dotycz膮ce zmian w stanie zdrowia w okresie od poprzedniego poboru;

3) przed powiatow膮 komisj臋 poborow膮 - przedstawia tej komisji dow贸d osobisty i ksi膮偶eczk臋 wojskow膮.

搂 7. Dla potrzeb ewidencji wojskowej poborowy zg艂aszaj膮cy si臋 do poboru po raz pierwszy przedstawia:
1) aktualn膮 fotografi臋 o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia g艂owy,
2) dokumenty stwierdzaj膮ce wykszta艂cenie lub pobieranie nauki,
3) potwierdzenie zg艂oszenia si臋 do rejestracji.

3. Odroczenia zasadniczej s艂u偶by wojskowej:
Sprawy zwi膮zane z udzielaniem odrocze艅 zasadniczej s艂u偶by wojskowej uregulowane s膮 w ustawie z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowi膮zku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416 z p贸z. zm.) oraz rozporz膮dzeniu Rady Ministr贸w z dnia 11 stycznia 2000 r. w sprawie udzielania odrocze艅 zasadniczej s艂u偶by wojskowej, zwalniania 偶o艂nierzy z tej s艂u偶by przed jej odbyciem, a tak偶e post臋powania oraz w艂a艣ciwo艣ci organ贸w wojskowych w tych sprawach (Dz. U. z 2000 r. Nr 5, poz. 54).
Odroczenia zasadniczej s艂u偶by wojskowej udziela si臋 poborowemu na jego wniosek ze wzgl臋du na:

a) konieczno艣膰 sprawowania bezpo艣redniej opieki nad cz艂onkiem rodziny wsp贸lnie z nim zamieszka艂ym, kt贸ry nie uko艅czy艂 szesnastego roku 偶ycia lub zosta艂 uznany za ca艂kowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzystencji albo kt贸ry uko艅czy艂 siedemdziesi膮ty pi膮ty rok 偶ycia, je偶eli nie ma innego pe艂noletniego cz艂onka rodziny bli偶szego lub r贸wnego stopniem pokrewie艅stwa obowi膮zanego do sprawowania tej opieki, albo ze wzgl臋du na obowi膮zek sprawowania opieki wynikaj膮cej z prawomocnego orzeczenia s膮du - na czas sprawowania tej opieki,

Wniosek o udzielenie odroczenia ze wzgl臋du na konieczno艣膰 sprawowania bezpo艣redniej opieki nad cz艂onkiem rodziny, poborowy sk艂ada do powiatowej komisji poborowej:
- bezpo艣rednio podczas stawienia si臋 do poboru po raz pierwszy,
- w pozosta艂ych przypadkach przez wojskowego komendanta uzupe艂nie艅,

Odroczenie to udzielane jest ka偶dorazowo przez powiatow膮 komisj臋 poborow膮 na czas okre艣lony we wniosku, nie d艂u偶szy jednak ni偶 dwana艣cie miesi臋cy.

b) wyb贸r na pos艂a - na czas pe艂nienia mandatu,

c) kandydowanie do Sejmu - na czas trwania kampanii wyborczej,

d) pobieranie nauki :

- w szkole wy偶szej, je偶eli jest on studentem - na czas pobierania tej nauki, nie d艂u偶ej jednak ni偶 do ko艅ca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w kt贸rym poborowy ko艅czy dwudziesty si贸dmy rok 偶ycia,
- w zak艂adach kszta艂cenia nauczycieli - na czas pobierania tej nauki, nie d艂u偶ej jednak ni偶 do ko艅ca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w kt贸rym poborowy ko艅czy dwudziesty si贸dmy rok 偶ycia,
- w szkole ponadgimnazjalnej, a do dnia 31 sierpnia 2008 r. tak偶e w szkole ponadpodstawowej - na czas pobierania tej nauki, nie d艂u偶ej jednak ni偶 do ko艅ca roku szkolnego, w kt贸rym poborowy ko艅czy dwudziesty trzeci rok 偶ycia.
- kszta艂cenie w celu zdobycia kwalifikacji przydatnych w wojsku na podstawie umowy zawartej z wojskowym komendantem uzupe艂nie艅,
- odroczenia ze wzgl臋du na pobieranie nauki udziela si臋 tak偶e poborowym b臋d膮cym alumnami wy偶szych seminari贸w duchownych, osobami zakonnymi (po profesji czasowej), nowicjuszami w zakonach albo s艂uchaczami szk贸艂 duchownych ko艣cio艂贸w i zwi膮zk贸w wyznaniowych maj膮cych osobowo艣膰 prawn膮 - na czas pobierania tej nauki, nie d艂u偶ej jednak ni偶 do ko艅ca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w kt贸rym poborowy ko艅czy dwudziesty si贸dmy rok 偶ycia.
Odrocze艅 s艂u偶by wojskowej ze wzgl臋du na pobieranie nauki, udziela wojskowy komendant uzupe艂nie艅, po przedstawieniu za艣wiadczenia rektora (dyrektora) szko艂y wy偶szej (szko艂y, zak艂adu), kieruj膮cego wy偶szym seminarium duchownym, zakonem oraz szko艂膮 duchown膮 ko艣cio艂贸w i zwi膮zk贸w wyznaniowych maj膮cych osobowo艣膰 prawn膮. W stosunku do poborowego b臋d膮cego studentem, pobieraj膮cego nauk臋 w szkole wy偶szej, warunek przedstawienia za艣wiadczenia, mo偶na r贸wnie偶 spe艂ni膰 przez przedstawienie indeksu z dokonanym wpisem o zaliczeniu roku (semestru) studi贸w.
Poborowy, kt贸remu udzielono odroczenia ze wzgl臋du na pobieranie nauki, po zako艅czeniu roku szkolnego (studi贸w), nie p贸藕niej jednak ni偶 w terminie 14 dni od dnia rozpocz臋cia kolejnego roku szkolnego (studi贸w), przedstawia wojskowemu komendantowi uzupe艂nie艅 w艂a艣ciwemu ze wzgl臋du na miejsce pobytu sta艂ego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwaj膮cego ponad dwa miesi膮ce za艣wiadczenie o uko艅czeniu poprzedniego i rozpocz臋ciu nowego roku nauki (studi贸w).

e) wa偶ne sprawy osobiste lub rodzinne poborowego, a w szczeg贸lno艣ci zwi膮zane z zaistnieniem trudnej sytuacji osobistej lub rodzinnej, kt贸re nie upowa偶niaj膮 do udzielenia poborowemu odroczenia z tytu艂u sprawowania bezpo艣redniej opieki nad cz艂onkiem rodziny albo z powodu konieczno艣ci za艂atwienia spraw zwi膮zanych z prowadzeniem przez poborowego przedsi臋biorstwa, gospodarstwa rolnego albo innej dzia艂alno艣ci gospodarczej. Odroczenia nie udziela si臋, je偶eli spowodowa艂oby to nieodbycie zasadniczej s艂u偶by wojskowej.

Odrocze艅 ze wzgl臋du na wa偶ne sprawy osobiste udziela wojskowy komendant uzupe艂nie艅, tylko jeden raz w wymiarze od trzech do dwunastu miesi臋cy.

Poborowy korzystaj膮cy z odroczenia zasadniczej s艂u偶by wojskowej jest obowi膮zany stawi膰 si臋 odpowiednio przed powiatow膮 komisj膮 poborow膮 albo wojskowym komendantem uzupe艂nie艅 niezw艂ocznie po up艂ywie okresu odroczenia, a gdy komisja ta nie urz臋duje - zg艂osi膰 si臋 do w贸jta lub burmistrza (prezydenta miasta), kt贸ry wskazuje mu termin i miejsce stawienia si臋 przed komisj膮 poborow膮.


Autor : Piotr Eichstaedt
Zredagowa艂(a) : Agnieszka D膮browska
Data wprowadzenia : 2006-12-14 10:26:29
Data ostatniej modyfikacji : 2006-12-14 10:26:29
Liczba wy艣wietle艅 : 2483

Redaktor  Data modyfikacji 
艁ukasz Smole艅  17.08.2007 12:52poka偶 t膮 wersj臋
艁ukasz Smole艅  04.02.2010 08:37poka偶 t膮 wersj臋
艁ukasz Smole艅  14.10.2011 09:50poka偶 t膮 wersj臋
艁ukasz Smole艅  07.02.2014 13:13poka偶 t膮 wersj臋
艁ukasz Smole艅  07.02.2014 13:14poka偶 t膮 wersj臋



licznik odwiedzin: 16620702